Un articol destinat generaţiei Baby Boomers a fost rescris de AI pentru a fi accesibil Genraţiei Z. Limite, provocări, concluzii -în prolog.
Din Condei
-
-
De la „Nihil sine Deo” („Nimic fără Dumnezeu”) la o societate „Fără nici un Dumnezeu” nu este decât un pas. Iar noi ne străduim să-l facem.
-
Suntem „bombardaţi” de „poveşti” în care nişte „capre” dau vina pe „lup”. El va fi mereu personajul negativ dacă povestea este spusă doar de capră”
-
Aho, aho, copii şi fraţi, Staţi puţin, nu mai mânaţi Şi cuvântul mi-ascultaţi!…Plugușor mânat de NOI, Plugușor cu …PATRU BOI (ce coincidență!)
-
Simulacrul democraţiei româneşti va trăi un nou moment istoric: Congresul PSD. Gaşca de mafioţi va înscăuna un nou „capo del tutti capi”.
-
Rămâne acestă întrebare pentru cei aflaţi la costum şi cravată, care trebuie să coboare din înaltele sfere printre cei mulţi şi „desculţi”.
-
O ţară ca un ospiciu – episodul 2 sesiunea 2 – A început şcoala! A început, oare? Beep!
Gh. Dragoș 9 minute citireBeep pe PIB, Beep pe învăţători, pe profii de gimnaziu şi prin licee şi colegii! Beeep! Așa ca de început de școală!
-
O ţară ca un ospiciu – episodul 1 sesiunea 2 – De la NeverNicuşor la NemerNicuşor şi chiar mai departe
Gh. Dragoș 5 minute citireCând am auzit că primărelul capitalei va candida din nou la înalta…
-
Poporul e minunat. Se minunează de ani de zile cât de prost a votat ultima oară. Şi la fiecare 4 ani mai votează o dată.
-
Ca un liberal adevărat, premierul Bolojan alege să ia câte puţin de la cei mulţi şi săraci, decât să ia mult de la cei puţini şi bogaţi.
